26 Ekim 2014 Pazar

Eyvah 40 - Ayşe KardeşoğluÇok sevgili arkadaşım Ayşe Kardeşoğlu'nun ikinci kitabını uzun zamandır bekliyordum aslında. Planlama ve yazım sürecinde sürekli haberdardım. Ve gururlanarak söyleyebilirim ki, yazımı bittiğinde taslağı ilk okuyanlardan biri oldum. Değerlendirmemi ilk kitapla kıyaslayarak yapacağım.

Şöyle ki, ilk kitap bir sürü niteliği bünyesinde barındırıyordu. Hem eğlenceli hem hüzünlü, hem sevimli hem acımasız, hem gerçek dışı hem hayatın ta kendisi. Son yıllarda baskın olan moda dünyası kalıplarına karşı çıkan bir duruş sergilenmiş, ben bunu hissettim. Nedir bu kalıplar? İşte kadın dediğin 20'li yaşlarda olmalıdır, 36 beden olmalıdır, 15 cm sivri topuklu giymelidir, ama emanet gibi giymemelidir, sürekli jilet gibi giyinmelidir falan filan. Ki bunlar benim tamamen karşı çıktığım dayatmalar oldu her zaman. Yahu ikiyüzlülüğün ne âlemi var? Hepimiz kadınların sabah kalktıklarında neye benzediklerini biliyoruz az çok. Nedir bu kasıntı? İşte bunlar hep moda dünyası dayatmaları. (Özellikle de o Kate Moss olacak kazulet acûze yüzünden, çok çınlattım kulaklarını.)


Eyvah 40 bu dayatmaların hemen hemen hepsine karşı duran bir duruş sergilemekte. Kadın 40'ını geçtiyse ne olmuş yani? Güzelliği mi azalmış? Çekiciliğinden bir şey mi kaybetmiş? Tabii ki de hiçbir şey kaybetmez. Ayşe kitabında bunu anlatmış tam olarak. Kâh sevimli bir dille, kâh acımasız bir dille. Ve "Kadının en büyük düşmanı yine kadındır" tabirini çok güzel betimlemiş, çok beğendim.

 Yine ilk kitabı gibi Eyvah 40 da pazar günü evde dinlenirken rahatça okunabilen, akıcı üsluplu, eğlenceli güzel bir kitap olmuş. Rafınızda bulunsun efenim, edinin, okuyun.

1 yorum:

Betty Blue dedi ki...

thank you efendim, thank you