29 Eylül 2011 Perşembe

Aldatılmak Güzeldir - Ayşe Kardeşoğlu


Evet, başlayalım. Bu kitabı aslında çok geç keşfettiğimi belirtmeliyim. Zira yerli yazarlara karşı bir önyargım olduğunu söyleyebilirim. Ancak derin bir saygı ve hayranlık duyduğum Ayşe'nin bir kitap yazdığını öğrenir öğrenmez koştum gittim aldım. İlişkiler konusunda öğrenebildiğim her şeyi öğrenmeye hevesli oluşum ağır bastı acele etmemde. Ve beklediğim gibi yeni bir şeyler öğrendim.

Değerlendirmeye gelirsek, kapağındaki ufak açıklama öylesine yazılmamış. Gerçekten sorgulayıcı, cesur ve kışkırtıcı. Kitap aldatma, aldatılma, bunların iki taraflı sebepleri üzerinde durmuş daha çok. En başında aşkı ve evlilik sorgulanmış. Bu kısım çok önemli bence, üzerinde dikkatle durulmalı. En çok eğlendiğim kısımlar ise erkeklerin aldatma belirtilerinin, bahanelerinin, saçma sapan açıklamalarının ve kadınların bu belirtilerden çıkarabilecekleri sonuçların anlatıldığı bölümler. Çok eğlendim, güldüm. Ancak bazı örnekler var ki erkeklerin pişkinliklerine hayret ettim. Buradaki örnekler öylesine kafadan uydurulmuş örnekler değil. Ve Türk erkeği çeşitleri ve bunların özelliklerini birkaç kez tekrar tekrar okudum. Porsche görünümlü Şahin örneğine kahkaha attığımı itiraf etmeliyim. En önemli bölüm ise aldatılması garanti olan kadın tiplemelerinin anlatıldığı kısım. Tabi bazıları çok uç örnekler olmuş ama hiç olmayacak şeyler değiller. O kısmı ciddi ciddi düşündürücü olarak buldum. Sonlarda ise aldatılmış olmanın dünyanın sonu olmadığı medyatik örnekler de hatırlatılarak ayrıntıyla açıklanmış.

Sadede gelirsek insanlığın varoluşundan beri -Adem ile Havva hariç, zira aldatmak için bir üçüncü yoktu- insanlıkla birlikte var olan aldatma olgusunu çok çok sevimli ve eğlenceli bir üslupla anlatmış. Kendi tabiriyle pazar öğleden sonrasında geç kahvaltı sonrası çayla okunacak veya şezlongda okunacak güzel ve akıcı bir kitap olmuş. Kadın - erkek ilişkileri konusunda herkes kendini yeterli derecede bilgili olduğuna inandırmıştır, ancak herkesin bu kitaptan öğrenebileceği birkaç şey eminim vardır. Alınız, okuyunuz efenim.

1 yorum:

bettyblue dedi ki...

çok teşekkür ederim..Gerçekten de çok iyi bir tanıtım yazısı olmuş bu:)
sevgiler